این بخش به عنوان دانشنامه شنوایی جهت بالابردن اطلاعات شما در زمینه شنوایی تعبیه شده است.

روی کلمه موردنظر خود کلیک کنید تا در باکسی که زیر آن باز می شود، توضیحات را مطالعه نمائید:

این بخش دائما درحال به روزرسانی است و اصطلاحات جدید اضافه خواهند شد.

با ما همراه باشید…

هایپراکوزیس یا بیش شنوایی به درک غیرطبیعی بلندی اطلاق می شود که باعث آزرده شدن و ترس از محرک آکوستیکی می شود.

به طورکلی هرعاملی که کم شنوایی ایجاد کند می تواند باعث تولید وزوز هم باشد. از شایع ترین علل وزوز می توان به قرارگیری در معرض نویز،  افزایش سن، صدمه به سر و داروها اشاره کرد. گاهی نیز علت وزوز ناشناخته است. با افزایش سن و افزایش میزان کم شنوایی، شیوع وزوز افزایش می یابد. وزوز به خصوص از قرارگیری در معرض نویز تاثیر می پذیرد. تمام کارگرانی که در شرایط نویز کار می کنند در ابتدا شروع تدریجی وزوز را گزارش می کنند که تنها در طی روز تا زمان کوتاهی پس از کار شنیده می شود ولی کم کم مدت زمان شنیدن وزوز افزایش می یابد تا زمانیکه مداوم می شود.

معمولا شروع وزوز بعد از شروع کم شنوایی است (ولی همیشه اینطور نیست)

در زمینه مکانیسم های ایجاد انواع متفاوت وزوز، فرضیه های متعددی مطرح شده است. مکانیسم هایی که مسئول کدگذاری ورور هستند می توانند از حلزون، سیستم عصبی و کری یا ساقه مغر ناشی شوند. بعضی از انواع وزوز در نتیجه تحریک مسیرهای شنوایی سطح بالاتر هستند و داخل مغز متمرکز شده اند. قشر شنوایی در مغز در وزوز نقش دارد زیرا درک اصوات در قشر شنوایی صورت می گیرد. در افرادی که نسبت به وزوز واکنش های هیجانی و احساسی دارند بخش های دیگری از مغز هم درگیر هستند . از جمله سیستم عصبی خودکار و آمیگدالا.

فعال شدن بخش های دیگری از سیستم عصبی هم می تواند بر وزوز اثر بگذارد مثلا در برخی افراد با حرکت چشم یا انقباضات داوطلبانه بعضی ماهیچه ها مشخصات وزوز تغییر می کند.

گاها افراد گزارش می کنند صدای موسیقی یا گفتار در مغز خود می شنوند. در اینگونه موارد مهم است فرد از نظر وجود مشکلات روانی بررسی شود. شنیدن این گونه اصوات می تواند نشانه ای از اسکیزوفرنی باشد.

اگر هیچ نشانه ای از بیماری های روانی نباشد ولی شواهدی از افسردگی، اضطراب، افکار یا اعمال غیرمنطقی وجود داشته باشد بهتر است فرد به روانشناس ارجاع داده شود. در صورت فقدان بیماری روحی، این وزوز را باید با دقت مورد بررسی قرار داد زیرا ممکن است یک منشا مرکزی داشته باشد. افردای که صدای موسیقی یا گفتار می شنوند ولی بیماری روانی ندارند از مشاوره و برنامه های صدا درمانی سود می برند.

در صورتیکه وزوز از نوع پالسی باشد، شروع ناگهانی داشته باشد و پیشرونده (به مرور زمان بدتر شود)، یکطرفه باشد و یا علائم شنوایی دیگری وجود داشته باشد فرد به اتولوژیست ارجاع داده می شود. پزشک متخصص گوش از طریق تاریخچه گیری، معاینه سر و گردن و آزمایشات مربوطه علت آن را بررسی می کنند.

وزوزهای حسی عصبی در مواردی که بیماری منییر، کم شنوایی ناگهانی و تومور عصب هشت تشخیص داده شده است قابل درمان هستند. همچنین وزوز می تواند به علت بیماری ها و نقایص متابولیک مانند کم خونی، دیابت، بیماری های خود ایمنی، کمبود ویتامین ها و موارد معدنی (مثل روی) ایجاد شود که با مصرف داروهای مربوطه یا مکمل های خوراکی، علامت وزوز از بین می رود.

صوت درمانی شامل استراتژی هایی است که هدف آن ها، استفاده از اصوات جهت کاهش برجستگی وزوز یا بلندی وزوز یا میزان آزاردهندگی وزوز است. به طورکلی این روش ها به استفاده سمعک ، استفاده از مولدهای صوتی و موسیقی درمانی قابل طبقه بندی هستند:

  • استفاده از سمعک:

اغلب افراد دچار وزوز از کم شنوایی هم رنج می برند. تجویز صحیح سمعک هم به برقراری ارتباط افراد کمک می کند و هم استرس ناشی از شنیدن ضعیف گفتار را کاهش می دهد ار طرفی چون سمعک اصوات زمینه ای ضعیف موجود در محیط را تقویت می کند، اغلب اولین جزء صوت درمانی در افراد دچار وزوز و کم شنوایی می باشد. اخیرا در اغلب سمعک ها، برنامه کنترل وزوز هم وجود دارد که استفاده تواءم از سمعک و مولد صوتی برای افراد فراهم می گردد.

  • استفاده از مولدهای صوتی:

بعضی از انواع مولدهای صوتی، به شکل دستگاه هایی هستند که روی گوش قرار می گیرند و ظاهری شبیه سمعک پشت گوشی یا داخل گوشی دارند. این دستگاه ها نویز ضعیفی تولید می کنند. بعضی از آن ها فقط هنگام آزاردهندگی وزوز استفاده می شوند و بعضی در تمام ساعات بیداری. شدت نویز تولید شده در برنامه های درمانی مختلف متغیر است (بسته به اینکه پوشش نسبی یا پوشش کامل وزوز مدنظر باشد). برخی دستگاه های مولد صوت قابل پوشش توسط افراد نیستند و برای استفاده حین کار یا در منزل یا هنگام خواب مفید هستند مانند پنکه یا فن، رادیو، CD Player، آکواریوم و … .

  • موسیقی درمانی:

استفاده از موسیقی ملایم و آرامش بخش، به کاهش برجستگی وزوز و کاهش استرس کمک می کند. در برخی برنامه های تخصصی موسیقی درمانی، با استفاده از نرم افزارهای دستکاری صدا ، ویژگی های وزوز فرد در فایل موسیقی لحاظ می شود و یک فایل صوتی اختصاصی برای هر فرد طراحی می شود.

پارگی یا پرفوراسیون پرده گوش می تواند به علت ضربه، بیماری های گوش ( مانند عفونت گوش میانی) و جراحی ( مانند جراحی میرنگوتومی یا جراحی جاگذاری لوله تهویه روی پرده گوش) ایجاد شود.

میزان کم شنوایی ناشی از پارگی پرده گوش نسبت به مکان پارگی، قطر پارگی و درگیری سایر ساختارهای گوش میانی متغیر است. پارگی پرده گوش نیاز به درمان پزشکی و کنترل های دوره ای دارد.

نظرات مشتریان

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.
پنی دانیلز

لازم است لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.

مارگرت تینسالر

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون.

رز جامرسون

ساعات کار

روزهای هفته 8:00 – 17:00
پنج شنبه 9:00 – 17:00
جمعه 11:00 – 14:00

021-47286 (داخلی 9)

آدرس کلینیک

استانداردهای ما

زندگی شنیدن آهنگ شادیهاست

تجهیزات پیشرفته و به‌روز تشخیصی

مشاوره دلسوزانه به مراجعین

کلینیک سنجش شنوایی آوانا (صاحب کوثر) فعالیت رسمی خود را از سال 1395 در درمانگاه شبانه‌روزی خیریه صاحب کوثر واقع در منطقه 21 تهران (تهرانسر)، در دو نوبت صبح و بعدازظهر آغاز کرده است.

ثبت قرار ملاقات

جهت تعیین نوبت حضوری فرم را تکمیل نمائید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند

ایجاد قرار ملاقات